Opłaty i czynności notarialne
Notariusz jest powołany do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialnych).
Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.
Czynności notarialnych dokonuje się w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.
Czynności notarialne dokonywane są z zachowaniem należytej staranności oraz zgodnie z przepisami prawa. Kancelaria udziela informacji dotyczących wymaganych dokumentów oraz przebiegu czynności notarialnych.
Zgodnie z treścią art. 79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie notariusz dokonuje następujących czynności:
1) sporządza akty notarialne
2) sporządza akty poświadczenia dziedziczenia (zastępujące prawomocne postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydawane przez Sąd)
3) sporządza poświadczenia (własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu)
4) doręcza oświadczenia
5) spisuje protokoły
6) sporządza protesty weksli i czeków
7) przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe
8) sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów
9) sporządza inne czynności notarialne wynikające z odrębnych przepisów.
Przy dokonywaniu czynności notarialnych czuwamy nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne, a także udzielamy stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej.
Opłaty
1. Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności, określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku (Dz.U. z 2013 r. poz. 237).
Wynagrodzenie notariusza może być zwiększone za dokonanie czynności notarialnych poza kancelarią notarialną, mając na względzie wartość przedmiotu i rodzaj czynności notarialnej, stopień jej zawiłości, nakład pracy notariusza, czas przeznaczony na dokonanie czynności oraz interes społeczny gwarantujący należyty dostęp do czynności notarialnych w obrocie cywilnoprawnym.
Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.
2. Notariusz jest płatnikiem podatku od dokonywanych w formie aktu notarialnego czynności cywilnoprawnych, darowizn oraz od zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie. W związku z tym notariusz jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i uiszczenia w wyznaczonym terminie należnego podatku na rachunek bankowy organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika.
3. Jeżeli akt notarialny w swej treści zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej, bądź obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości, chociażby dla tej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta, notariusz sporządzający akt notarialny jest obowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej i pobrać od wnioskodawców należną opłatę sądową, w oparciu o ustawę z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 90, poz. 594)
Pobraną opłatę sądową notariusz przekazuje właściwemu sądowi rejonowemu.
Notariusz zobowiązany jest uzależnić sporządzenie aktu notarialnego od uprzedniego zapłacenia podatku oraz uiszczenia przez strony należnej opłaty sądowej.